A hajnövekedés lehetetlen egészséges hajhagyma nélkül. Növekedését a genetika, az életkor és az általános keringési viszonyok határozzák meg.
A haj két része a gyökér, mely a hajtüszőben van, és a hajszál, ami a hajhagymáknál lévő mátrixszövetek osztódásának és növekedésének köszönhetően alakul ki. Amikor a hajszál egy bizonyos élettartamot elér, a hajhagymákban lévő mátrixsejtek leállnak működésükkel, ennek következményeképpen a sejtek nagy része leválik a hajhagymáról, és a hajszállal együtt távozik a fejbőrről.
Egy hajszál átlagos időtartama 2-6 év, s eközben naponta kb. 0,5 mm-t növekszik. Naponta átlagosan 50-100 hajszálunk hullik ki teljesen természetes folyamatként. A hajhagymán marad meg egy kis mátrixsejt, s ezek a mátrixsejtek a következő szakaszban osztódni kezdenek, így az elveszett hajszál helyére új nő. A hajhullás és hajnövekedés egy ciklikus folyamat, ezt a folyamatot három fázisra szoktuk osztani.
Az anagén fázis az első, aminek lefolyási ideje 2-6 év, ilyenkor a haj kinő és folyamatosan növekszik. A második fázist katagén fázisnak nevezzük, amikor is a haj kezdi elveszíteni egészségét, de még nem hullik ki. Az utolsó fázis a telogén, mely csupán 5-6 hétig tart, s ami után a haj kihullik. Ekkor visszaérkezünk a kiindulási, vagyis az anagén fázishoz. Ha a haj növekedési ciklusában hiba történik, s több hajat veszítünk, mint amennyi kinőni képes, a hajunk sűrűsége csökkenésnek indul, s lassan kialakul a kopaszság. A mai legjobb kezelés a hajhullás ellen a hajbeültetés.
A hajszál alkotóelemei az elszarusodott mátrixsejtek. A haj növekedésére több tényező is rossz hatással lehet. Ilyen hatás a tápanyaghiány vagy különböző betegségek. Ezeket a betegségeket csoportosíthatjuk eredetük szerint. Vannak külső mechanikai hatások miatt kialakult betegségek. Ilyen külső mechanikai hatás lehet például a festés vagy a gyakori forró levegővel történő hajszárítás. Ezek a hajszálat tönkretehetik, hosszanti megrepedését okozhatják.
A hajszál betegségét örökletes elváltozások is okozhatják. Ilyen rendellenesség a gyöngyfüzérszerű haj. Ennél az elváltozásnál a hajszálnak vastagabb és vékonyabb részei vannak, azok váltakoznak egymással. A vékony részeken a haj könnyen eltörik. Ennek következményeképpen képtelenek vagyunk megnöveszteni hajunk.
Keressen fel minket, amennyiben Ön is a kopaszodás problémájával küzd, és mi megtaláljuk az Ön számára legideálisabb módszert.
Comments are closed.